.
.
W 2022 roku na całym świecie odnotowano około 678 miliardów transakcji kartami płatniczymi, podaje 2023 Nilson Report . To oznacza, że każdego dnia wykonywanych jest ok. 1,86 miliarda transakcji. Równie imponująco wyglądają statystyki dotyczące Polski. Tylko w ostatnim kwartale ubiegłego roku odnotowano rekordowy wzrost wartości transakcji realizowanych kartami płatniczymi w internecie – względem ubiegłego roku liczba ta wzrosła o blisko 28 proc. - wynika z danych NBP. Całkowita liczba transakcji kartami była wyższa o 4,2 proc. i wyniosła 2,5 mld, a ich wartość 310,2 mld zł.
Spis treści:
W cyfrowym świecie bezpieczeństwo danych klientów jest priorytetem dla firm przyjmujących płatności. Aby zapewnić odpowiednią ochronę tych danych, powstał standard PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard).
PCI DSS to globalna norma bezpieczeństwa opracowana przez Payment Card Industry Security Standards Council, w której skład wchodzą największe marki kart płatniczych, takie jak Visa, Mastercard, American Express, Discover, UnionPay i JCB. Powstała, by zapewnić wysoki i przede wszystkim spójny poziom bezpieczeństwa we wszystkich środowiskach, które przechowują, przetwarzają, przesyłają dane posiadaczy kart płatniczych lub mogą wpłynąć na ich bezpieczeństwo. To zbiór wymagań dotyczących m.in. zarządzania bezpieczeństwem, ochrony danych posiadacza karty, architektury sieciowej czy jej regularnego monitorowania i testowania. Obowiązki te dotyczą wszystkich firm, które akceptują płatności kartami – niezależnie od ich wielkości czy kwoty transakcji. Zatem dotyczy to nie tylko dużych korporacji, ale też mniejszych firm, sprzedawców czy restauracji.
Aby osiągnąć zgodność z PCI DSS, należy spełnić określone kryteria, które zakłada standard bezpieczeństwa. PCI DSS compliance to zgodność z wymaganiami odzwierciedlającymi najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa, określonymi w standardzie. Dzielą się one na 12 głównych wytycznych, należących do 6 obszarów.
Budowa i utrzymanie bezpiecznej sieci i systemów.
Ochrona danych.
Zarządzanie podatnościami.
Kontrola dostępu do danych.
Regularne monitorowanie i testowanie sieci.
Opracowanie polityki bezpieczeństwa informacji.
Jednak nie każda firma musi spełnić wszystkie 12 wymogów. Zakres niezbędnych obowiązków różni się w zależności od rodzaju prowadzonej działalności (np. sklep stacjonarny, internetowy) oraz stosowanych rozwiązań płatniczych.
O poszczególnych obowiązkach w zakresie PCI DSS decydują instytucje dostarczające rozwiązania płatnicze (agenci rozliczeniowi) oraz organizacje płatnicze. W zależności od liczby transakcji kartowych przyjmowanych w okresie 12 miesięcy mogą to być kwestionariusze samooceny możliwe do wypełnienia samodzielnie przez organizację lub, w przypadku największych firm, audyt przeprowadzony przez niezależnego audytora.
Dla wielu firm zgodność z PCI DSS może wydawać się wyzwaniem, ale przestrzeganie tego standardu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zmniejszone ryzyko naruszeń bezpieczeństwa danych. Kontrolowanie bezpieczeństwa poprzez stosowanie się do wymagań PCI DSS i procedury ochrony danych minimalizują ryzyko ich naruszeń i związane z tym koszty, takie jak grzywny, opłaty prawne i szkody dla reputacji.
Wymagania PCI DSS mają również na celu zapobieganie oszustwom i ich wykrywanie, zmniejszając ryzyko strat finansowych. To z kolei przekłada się na zwiększone zaufanie klientów, powtarzalności transakcji oraz wzrost lojalności klientów wobec marki. Zgodność z PCI DSS pokazuje też zaangażowanie firmy w najlepsze praktyki branżowe, co poprawia jej pozycję wśród partnerów, interesariuszy i organów regulacyjnych.
Nieprzestrzeganie normy PCI DSS i niezapewnienie swojej firmie zgodności ze standardem prowadzi do wielowymiarowych konsekwencji finansowych i wizerunkowych. Przede wszystkim, instytucje finansowe i organizacje płatnicze mogą nałożyć na firmę opłaty za brak zgodności z PCI DSS. Warto jednak zwrócić uwagę, że kary finansowe to nie jedyne konsekwencje. Norma PCI DSS przede wszystkim zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji kartą. Zatem nie spełniając standardów, narażamy swoją firmę, a tym samym jej klientów, na naruszenie danych i ataki cyberprzestępców. To z kolei ciągnie za sobą kolejne kary finansowe, ale też utratę zaufania klientów i starty wizerunkowe, co może okazać się najwyższym poniesionym kosztem. Ostateczną konsekwencją braku zgodności może być całkowita utrata możliwości przyjmowania płatności kartą.
Standard PCI DSS to nie tylko zbiór zasad, ale także realne wsparcie dla firm w zabezpieczaniu danych płatniczych i budowaniu zaufania klientów. Przestrzeganie tych wytycznych nie tylko chroni przed cyberzagrożeniami, ale również minimalizuje ryzyko finansowe, zwiększa bezpieczeństwo danych oraz pomaga firmom spełniać wymogi prawne. W świecie, gdzie bezpieczeństwo danych jest kluczowe, zgodność z PCI DSS stanowi solidny fundament dla każdej firmy obsługującej transakcje kartami płatniczymi.
Zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie
w ciągu 15 minut w dni robocze w godz. 8-16.
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest Fiserv Polska S.A. z siedzibą w Warszawie (00-807), ul. Al. Jerozolimskie 100. Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu niezbędnym do obsługi zapytania w ramach niniejszego formularza kontaktowego. Podanie danych wskazanych w formularzu jest dobrowolne, ale konieczne do realizacji czynności związanych z obsługą zapytania. Więcej informacji o tym w jaki sposób będą przetwarzane Państwa dane osobowe oraz przysługujących Państwu praw znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności
Potrzebujesz pomocy w znalezieniu najlepszego rozwiązania płatniczego dla swojej firmy?