Myślisz o instalacji terminala płatniczego w swojej firmie, ale nie wiesz, na jakie funkcje zwracać uwagę przy jego wyborze? Choć może wydawać się, że jest to proste urządzenie, oferuje ono wiele funkcjonalności. Dowiedz się, jak wygląda terminal płatniczy oraz jakie kluczowe i dodatkowe funkcje posiada.
Spis treści:
- Terminal płatniczy – podstawowe informacje
- Jak wygląda terminal – wygląd zewnętrzny i budowa
- Wygląd terminala – dodatkowe informacje
Terminal płatniczy – podstawowe informacje
Terminal płatniczy POS (ang. Point of Sale) to urządzenie, które umożliwia obsługę płatności bezgotówkowych. Oznacza to, że za jego pośrednictwem można realizować płatności kartą, smartfonem czy też smartwatchem. Posiadanie go w swoim punkcie handlowo-usługowym może zwiększyć przychody i przyciągnąć nowych klientów ze względu na oferowanie nowoczesnych i zróżnicowanych sposobów płatności.
Podstawowy podział terminali płatniczych obejmuje takie urządzenia jak:
- terminale stacjonarne
- terminale mobilne
- PINpady kasowe
- terminale aplikacyjne softpos (PolCard Go)
Terminale płatnicze są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach takich jak handel, gastronomia czy usługi. Modele stacjonarne wykorzystywane są zazwyczaj na stanowiskach kasowych (np. w sklepach, aptekach, punktach usługowych). Umożliwiają przedsiębiorcom dostosowanie się do potrzeb rynkowych oraz są odpowiedzią na oczekiwania płatnicze klientów. Coraz więcej osób ceni płatności bezgotówkowe, które są wygodniejsze i szybsze niż tradycyjna gotówka.
Kolejnym rozwiązaniem, które sprawdza się przy prowadzeniu stacjonarnego biznesu są PINpady kasowe. PINpad to osobne urządzenie z klawiaturą, zintegrowane z systemem kasowym, które eliminuje ryzyko błędnego wprowadzenia kwoty transakcji na terminalu płatniczym. Dzięki niemu zyskujesz więcej miejsca na stanowisku ladowym i zwiększasz komfort obsługi klientów.
Z kolei przenośne terminale i rozwiązania typu softpos doskonale sprawdzają się w przypadku biznesów mobilnych, np. u taksówkarzy, mobilnych fryzjerów i kosmetyczek czy też przy obsłudze imprez plenerowych. To także rozsądny wybór w przypadku restauracji, gdzie kelnerzy przynoszą klientom rachunek wraz z terminalem do stolika.
Usługi dodatkowe dostępne na terminalach płatniczych to m.in.:
- cashback (możliwość wypłaty gotówki w kasie sklepu)
- Cash to card (możliwość wpłaty gotówki na konto w kasie sklepu)
- zwrot kwoty za zakupy na rachunek karty (np. w przypadku reklamacji towaru)
- przyjmowanie płatności w walucie karty (DCC)
- doładowanie telefonu komórkowego
Warto poznać różne możliwości i dopasować zakres funkcjonalności urządzenia do potrzeb biznesu i profilu klienta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań eksperci PolCard from Fiserv służą swoim wieloletnim doświadczeniem i doskonałym zrozumieniem rynku.
Warto poznać różne możliwości i dopasować zakres funkcjonalności urządzenia do potrzeb biznesu i profilu klienta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań eksperci PolCard from Fiserv służą swoim wieloletnim doświadczeniem i doskonałym zrozumieniem rynku.
Jak wygląda terminal – wygląd zewnętrzny i budowa
Zastanawiasz się nad tym, jak wygląda terminal płatniczy? Skupmy się na standardowej konstrukcji tego urządzenia. Jest to kompaktowy sprzęt, który zazwyczaj ma trzy podstawowe elementy: wyświetlacz, klawiaturę oraz obudowę. Tak w dużym skrócie można opisać wygląd terminala. I choć są to tylko trzy elementy, to w jego wnętrzu odnajdziemy wiele przydatnych funkcji.
W szczegółowej budowie urządzenia wyróżniamy takie elementy jak:
- wyświetlacz (może być dotykowy i posiadać przyciski funkcyjne)
- klawiatura (w niej: przyciski pomocnicze, przycisk ALPHA, przycisk ENTER, przycisk BACKSPACE, przycisk CANCEL)
- czytnik kart zbliżeniowych
- czytnik kart mikroprocesorowych
- czytnik kart magnetycznych
- pokrywa drukarki
- klapka otwierająca pokrywę drukarki
- obudowa z umieszczoną na niej nazwą producenta oraz nazwą modelu terminala
W zależności od tego, jaki wybierzesz terminal, wygląd urządzenia może się nieco różnić. Co do zasady będzie ono miało kluczowe elementy z tych wymienionych powyżej, które są niezbędne do prawidłowej i wygodnej pracy z terminalem. Modele stacjonarne wyposażone są w przewód zasilający, który podłącza się do sieci. Modele mobilne mają akumulator oraz miejsce na podłączenie ładowarki. Urządzenia typu PINpad podłącza się bezpośrednio do kasy i nie wymagają dodatkowego zasilania.
Interfejs użytkownika
Czytelny i prosty w obsłudze interfejs użytkownika to klucz do tego, aby sprawnie wykorzystywać terminal płatniczy w codziennej pracy. Szczegółowe menu różni się w zależności od systemu wgranego w dane urządzenie. Standardowo w podstawowym wyglądzie menu terminala znajdują się dwie opcje: sprzedaży i menu.
Po wybraniu pierwszej opcji przechodzi się do płatności i usług dodatkowych. Kwotę transakcji wpisuje się ręcznie na klawiaturze lub jest ona automatycznie przesyłana z systemu kasowego po wcześniejszej integracji. Dodatkowo po wybraniu opcji sprzedaży można wybrać transakcję w walucie PLN lub w walucie karty (funkcja DCC), jeżeli jest ona inna. Inne funkcje dostępne z tego poziomu to m.in. cashback czy też doładowanie telefonu. Zależy to przede wszystkim od tego, jakie technologie wbudowano w dane urządzenie.
W rozbudowanym menu można przejść do rozwiązań administracyjnych i m.in.:
- zarządzać kasjerami mającymi dostęp do terminala
- zmieniać ustawienia języka
- zmieniać PIN do urządzenia
- korzystać z dodatkowych funkcji
Inne rodzaje dostępnych funkcji w menu to:
- transakcyjne
- pomocnicze
- serwisowe
W ostatnim czasie na popularności zyskują terminale Androidowe. Łączą one funkcje klasycznego terminala płatniczego ze smartfonem. Dzięki temu, że Android jest otwartym systemem, bardzo łato można zintegrować go z dodatkowymi aplikacjami. Ponad to Android to jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych, który słynie z przyjaznego i łatwego w obsłudze interfejsu. Terminal PAX A920 Pro cechuje nowoczesny i minimalistyczny design, co sprawdzi się w miejscach, które przykładają dużą wagę do estetyki i wystroju wnętrza.
Zobacz, jakie terminale znajdziesz w ofercie PolCard from Fiserv