Prowadzisz firmę i zastanawiasz się nad tym, jaka forma rozliczeń bezgotówkowych będzie najlepsza dla Twoich klientów? Z jednej strony zależy Ci na ich komforcie, a z drugiej – na usprawnieniu procesów finansowych? Dowiedz się, jakie są preferencje płatnicze klientów i w jaki sposób chcą płacić!
Spis treści:
- Formy rozliczeń bezgotówkowych – najpopularniejsze rozwiązania
- Transakcje bezgotówkowe – przykłady i zalety
- Jak wybrać najlepszą formę płatności bezgotówkowej dla Twojego biznesu?
Formy rozliczeń bezgotówkowych – poznaj najpopularniejsze rozwiązania
Według raportu „Preferencje płatnicze Polaków 2024” zrealizowanego na zlecenie PolCard from Fiserv, rozliczenia bezgotówkowe cieszą się coraz większą popularnością – już 75 proc. Polaków regularnie wybiera taki rodzaj płatności. Wiele osób rezygnuje z gotówki na rzecz wygodniejszych rozwiązań. Jaka jest najchętniej wybierana forma rozliczeń bezgotówkowych?
Płatności kartami płatniczymi
Karta płatnicza – to z pewnością jeden z bardziej tradycyjnych sposobów realizowania płatności bezgotówkowej. Najbardziej popularne są karty debetowe – jak podaje NBP na koniec marca 2024 r. udział tych kart w rynku stanowił 85 proc. Drugie miejsce pod względem liczby (10,8 proc.) zajęły karty kredytowe, a na trzecim miejscu znalazły się karty przedpłacone - 3,7 proc. wszystkich kart. Najrzadziej Polacy wybierają karty obciążeniowe – ich udział w rynku wyniósł zaledwie 0,4 proc. Co istotne, obecnie większość użytkowników posiada tzw. karty zbliżeniowe, które dodatkowo usprawniają realizowanie płatności.
Płatności mobilne
Zbliżeniowe płatności mobilne to kolejny rodzaj płatności bezgotówkowych. Jak wynika z danych zebranych przez portal cashless.pl w I kwartale 2024 r. w ten sposób przeprowadzono przeszło 385 mln transakcji. Realizowane są one za pomocą telefonów – po tę formę mobilnej płatności sięgamy najczęściej (korzystanie z niej deklaruje 57 proc. Polaków - wynika z raportu Warszawskiego Instytut Bankowości „Cyberbezpieczny Portfel”), urządzeń „ubieralnych” jak smartwatch’e czy smartband’y, ale też specjalnych stickerów. Najpopularniejsze cyfrowe portfele w Polsce to Google Pay oraz Apple Pay – liczba płatności takimi e-portfelami wzrosła w ciągu roku o ponad 100 mln. Korzystanie z tej formy płatności bezgotówkowej wymaga włączenia w telefonie komunikacji bliskiego zasięgu (NFC), połączenia urządzenia z aplikacją bankową bądź skorzystania z cyfrowego portfela, jak np. Google Pay czy Apple Pay. Metoda ta staje się coraz bardziej popularna, dzięki temu, że stanowi wygodną alternatywą dla tradycyjnych kart płatniczych.
Inną możliwością płatności mobilnej jest BLIK. Aby z niego skorzystać, wystarczy mieć aplikację bankową, w której wygenerujesz 6-cyfrowy kod ważny przez 2 minuty. Użyj go do potwierdzenia swojej płatności w sklepie stacjonarnym lub podczas zakupów online. BLIKIEM można płacić również zbliżeniowo – należy wcześniej uruchomić wspomnianą funkcję NFC oraz ustawić blokadę ekranu.
Przelewy internetowe
Przelewy internetowe to tak naprawdę wszystkie płatności, które wykonywane są przez internet. Są to przede wszystkim tradycyjne przelewy, w przypadku których należy ręcznie wpisać dane odbiorcy. Choć taka forma przelewu nadal jest często wykorzystywana, coraz częściej jest ona wypierana przez wygodniejsze płatności elektroniczne.
Szybkie płatności elektroniczne
Szybkie płatności elektroniczne to wygodne i szybkie rozwiązanie, które charakteryzuje się pewną istotną przewagą nad przelewami internetowymi. Otóż w przypadku takich płatności sprzedawca od razu otrzymuje informację o tym, że klient opłacił zamówienie. Pozwala to na znaczne przyspieszenie całego procesu sprzedaży – bez konieczności oczekiwania na to, aż przelew zostanie zaksięgowany na koncie.
Transakcje bezgotówkowe – przykłady i zalety
Transakcje bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne, dlatego warto poznać, jakie są największe zalety takich płatności.
Szybkość i wygoda
Bez wątpienia najistotniejszym powodem, dla którego popularność płatności bezgotówkowych rośnie w tak szybkim tempie, jest wygoda i szybkość transakcji. Nie ma tutaj konieczności poszukiwania określonej kwoty w portfelu czy odliczania reszty przez sprzedawcę. Płatność kartą płatniczą, smartfonem lub BLIK-iem zajmuje zaledwie kilka sekund.
Wystarczy zwrócić uwagę na fakt, że na rynku jest coraz mniej firm, które nie oferują płatności bezgotówkowych. Co więcej, konieczność płacenia gotówką nie tylko budzi zdziwienie, ale też może zniechęcić do zakupu lub do skorzystania z usług. Jest to kwestia, którą powinien mieć na uwadze każdy przedsiębiorca.
Bezpieczeństwo transakcji
Kolejną zaletą transakcji bezgotówkowych jest bezpieczeństwo. Niestety, gotówka w portfelu jest dla złodziei o wiele bardziej łakomym kąskiem niż karta płatnicza czy smartfon z podłączoną metodą płatności. Powód jest prosty – w większości przypadków istnieją limity kwotowe, telefony są zazwyczaj zabezpieczone kodem bądź biometrią, a samo zrealizowanie płatności skradzioną kartą wiąże się z dużym ryzykiem.
Dowód transakcji
Każda płatność bezgotówkowa zostaje zapisana na koncie bankowym. Pozwala to nie tylko na uzyskanie szybkiego dostępu do dowodu płatności, ale też na monitorowanie wydatków. W przypadku płatności gotówkowych jedynym dowodem transakcji są papierowe paragony, które można łatwo zgubić.
Nowoczesny wizerunek firmy
Oferowanie płatności bezgotówkowych wpływa na budowanie wizerunku nowoczesnej firmy, ale może być też narzędziem, dzięki któremu przedsiębiorca nie tylko zwiększy lojalność obecnych klientów, ale przyciągnie też nowych, którzy cenią sobie nowoczesne rozwiązania płatnicze. Możliwość integracji z kasą fiskalną Dzięki możliwości integracji terminala z kasą fiskalną możesz zminimalizować liczbę błędów, które wynikają z ręcznego wpisywania kwoty na terminalu, a także skrócić czas obsługi klienta. Połączenie tych urządzeń sprawi, że kwota wprowadzona na kasie zostanie przesłana automatycznie do terminala płatniczego.
Jak wybrać najlepszą formę płatności bezgotówkowej dla Twojego biznesu?
W każdym przypadku formy płatności bezgotówkowej, które oferowane są klientom, powinny być dobrze dopasowane do konkretnego biznesu. Pod uwagę należy wziąć takie kwestie jak rodzaj działalności i profil klienta.
Rodzaj działalności
Oferowane formy płatności bezgotówkowej mogą różnić się w zależności od branży. W przypadku niewielkiej cukierni będą to inne metody niż na przykład w sklepie internetowym. W tym drugim przypadku najlepiej sprawdzą się szybkie i wygodne płatności internetowe, pozwalające na natychmiastowe otrzymywanie informacji o tym, że klient zapłacił za zamówienie, np. BLIK, szybkie e-przelewy czy portfele elektroniczne.
Z kolei właściciel cukierni powinien wybrać raczej nowoczesny terminal, umożliwiający realizowanie płatności zbliżeniowych. Dzięki temu klienci będą mogli płacić zarówno kartą, jak i telefonem czy zegarkiem. Obecnie pojawia się coraz więcej nowoczesnych form płatności bezgotówkowych, w tym rozwiązania samoobsługowe, w przypadku których płatność oddana jest w ręce klientów. Co istotne, w wielu przypadkach rozwiązania takie mogą nie tylko zwiększyć sprzedaż, ale też obniżyć koszty związane z prowadzeniem biznesu.
Profil klienta
To kolejna istotna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę. Sklep odzieżowy z ubraniami dla młodzieży to miejsce, w którym nie może zabraknąć możliwości płacenia smartwatchem czy smartbandem. Uwzględnienie oczekiwań klientów to ważny aspekt prowadzenia biznesu stacjonarnego. Według raportu „Preferencje płatnicze Polaków 2024” zrealizowanego na zlecenie PolCard from Fiserv, 47 proc. osób w wieku 18-29 lat płaci kartą zawsze lub prawie zawsze wtedy, kiedy ma taką możliwość.
Wiesz już, jaka forma rozliczeń bezgotówkowych jest najlepsza!
Niezależnie od tego, czy prowadzisz mały warsztat samochodowy, czy może jesteś właścicielem dużego sklepu odzieżowego online, jedno jest pewne – Twoi klienci już teraz oczekują możliwości realizowania płatności bezgotówkowych.
Jeśli zależy Ci na wygodzie klientów, budowaniu konkurencyjności i nowoczesnym wizerunku, koniecznie rozważ wprowadzenie odpowiednich form płatności bezgotówkowych. W ten sposób jeszcze lepiej dostosujesz swój biznes do oczekiwań klientów, zyskasz szansę na obniżenie kosztów związanych z obsługą transakcji i zwiększysz bezpieczeństwo finansowe w swojej firmie.
Już teraz zapoznaj się z naszą ofertą i poznaj najbardziej zaawansowane metody płatności bezgotówkowych. Możesz liczyć na pełne wsparcie przy wyborze form płatności, które będą najlepiej dopasowane do Twojego biznesu!