.
.
Preautoryzacja karty to termin, z którym możemy się spotkać, korzystając z kart płatniczych, rezerwując hotel czy wypożyczając samochód. Choć często przebiega niezauważenie, pełni istotną rolę w zabezpieczaniu transakcji i ochronie zarówno klientów, jak i firm. Czym dokładnie jest preautoryzacja, jak działa i w jakich sytuacjach się ją stosuje? Odpowiadamy w tym artykule.
Spis treści:
Preautoryzacja polega ona na czasowym zablokowaniu środków na rachunku bankowym powiązanym z kartą płatniczą, do czasu zakończenia płatności lub usługi. Rozwiązanie to zabezpiecza każdą ze stron transakcji – zarówno przedsiębiorców, jak i klientów.
Podstawowym powodem, dla którego preautoryzacja staje się coraz bardziej popularna, jest zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy. Zablokowanie określonej kwoty może uchronić firmę przed stratą finansową w sytuacji, kiedy klient zechce zrezygnować z usługi bezzwrotnej. Niestety, wiele osób w takim przypadku nie realizuje płatności – pomimo tego, że zasady rezerwacji jasno wskazywały, że płatność będzie konieczna także w przypadku rezygnacji. Środki, które zostały zablokowane, pozwolą przedsiębiorstwu na odzyskanie pieniędzy. W sytuacji, gdy klient jednak opłaci usługę, nastąpi odblokowanie preautoryzacji.
Preautoryzacja jest rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać przede wszystkim posiadacze karty kredytowej, ale usługa ta może być dostępna także w przypadku kart debetowych. Po zarezerwowaniu – na przykład wycieczki w biurze podróży, pokoju w hotelu czy samochodu w wypożyczali – na karcie blokowana jest określona kwota. Cały proces jest tutaj bardzo prosty, a przy tym całkowicie bezpieczny. Na etapie płatności klient musi podać dane swojej karty kredytowej (ewentualnie debetowej). Określona kwota zostanie wtedy zablokowana na koncie.
Najczęściej blokada środków na koncie obowiązuje przez 7 lub 14 dni. Jeśli klient po tym czasie zrealizuje płatności – na przykład za pokój hotelowy – kwota ta zostanie odblokowana. Klient może otrzymać pisemne potwierdzenie unieważnienia blokady środków.
Preautoryzacja jest popularną operacją w branży hotelowej - najczęściej środki blokowane są na koncie w przypadku rezerwacji pobytu. Sytuacje, kiedy goście nie pojawiają się w terminie rezerwacji lub odwołują swój przyjazd na ostatnią chwilę, wiążą się z dużą stratą finansową dla hoteli. Bardzo trudno jest znaleźć gości na ostatnią chwilę. W efekcie pokój stoi pusty, a hotel nie zarabia.
Co ciekawe, preautoryzację stosuje się ją także w przypadku wynajmu samochodów. Tutaj jednak działa to trochę inaczej. Blokada środków na koncie ma zabezpieczać wypożyczalnię przed sytuacjami, kiedy samochód zostanie uszkodzony lub klient nie zwróci go w terminie. Działa to na zasadzie kaucji. Jeżeli oczywiście auto w niezmienionym stanie wróci do wypożyczalni w ustalonym wcześniej terminie, środki na koncie zostaną odblokowane.
W jakich jeszcze branżach preautoryzacja karty jest chętnie wykorzystywana? Z metody tej coraz częściej korzystają biura podróży, a nawet restauracje i inne obiekty, które organizują imprezy okolicznościowe. Jest to też korzystne rozwiązanie dla usług realizowanych na zamówienie, jak np. salony sukien ślubnych.
Jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim ochrona finansowa przedsiębiorstw - w niektórych branżach straty związane z rezygnacją, zniszczeniem/uszkodzeniem czy niedotrzymywaniem warunków umowy przez klientów są bardzo duże, a preautoryzacja może zapewnić tutaj pewną ochronę. Nie bez powodu jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie wśród branż usługowych.
Z drugiej strony, preautoryzacja jest również korzystnym rozwiązaniem dla klientów. Zwiększa ona zaufanie do transakcji, a przy tym pozwala na zabezpieczenie określonych środków finansowych. Daje to większe poczucie bezpieczeństwa i chroni przed negatywnymi konsekwencjami niedopełnionych transakcji czy braku płatności.
Choć wiele osób nadal obawia się podawania danych karty przez internet, należy wiedzieć, że jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie - podobnie jak płatności elektroniczne.
Wiesz już, czym jest preautoryzacja karty i jakie są największe korzyści wynikające ze stosowania tej formy zabezpieczenia transakcji. Niezależnie od tego, czy działasz w branży turystycznej, hotelarskiej, czy może prowadzisz wypożyczalnię aut lub inny biznes – jest to rozwiązanie, z którym powinieneś się zapoznać. To dobry sposób na uchronienie firmy przed poważnymi startami finansowymi, związanymi na przykład z odwoływaniem rezerwacji bezzwrotnych. Jeśli czujesz, że preautoryzacja jest odpowiednim rozwiązaniem dla Twojej firmy, już teraz zapoznaj się z naszą ofertą.
Zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie
w ciągu 15 minut w dni robocze w godz. 8-16.
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest Fiserv Polska S.A. z siedzibą w Warszawie (00-807), ul. Al. Jerozolimskie 100. Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu niezbędnym do obsługi zapytania w ramach niniejszego formularza kontaktowego. Podanie danych wskazanych w formularzu jest dobrowolne, ale konieczne do realizacji czynności związanych z obsługą zapytania. Więcej informacji o tym w jaki sposób będą przetwarzane Państwa dane osobowe oraz przysługujących Państwu praw znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności
Potrzebujesz pomocy w znalezieniu najlepszego rozwiązania płatniczego dla swojej firmy?